Zarys historyczny
Folia tak na prawdę została wynaleziona przypadkiem. W roku 1898 niemiecki alchemik Hans von Pechman poprzez podgrzanie diazometanu uzyskał zupełnie nowy związek chemiczny. Substancja ta była koloru białego i była woskowata. Przyjrzeć się jej bliżej postanowili Eugen Bamberger oraz Friedrich Tschimer. W trakcie swoich badań odkryli, że podstawowym składnikiem substancji są grupy -CH2. To jeszcze nie zapoczątkowało produkcji foli na szeroką skale. Minęło trochę czasu zanim ponownie powrócono do badań. W 1933 w korporacji Imperial Chemical Industries wymyślony został proces efektywnego i masowego pozyskiwania polietylenu. Twórcą metody był Michel Perrin. Od roku 1935 rozpoczęto przemysłową produkcję polietylenu, który w późniejszym czasie wykorzystywano do produkcji folii LDPE.
Otrzymywanie folii
W dużej części folie produkowane są metodą wytłaczania z rozdmuchem, a w mniejszym zakresie – przy użyciu dyszy szczelinowej płaskiej. W przypadku wytłaczania folii płaskiej polimer formowany
jest w płaską, stopioną wstęgę za pomocą tzw. matrycy szczelinowej, której zadaniem
jest takie rozprowadzanie stopu, aby wypływał on z dyszy z równomiernym rozkładem prędkości. To, który z procesów zostanie zastosowany, będzie zależeć przede wszystkim od pożądanej grubości folii (kalander: folie o grubości 100 µm i większej; walcowanie chłodzące: folie o grubości mniejszej niż 100 µm).
W przypadku wytłaczania folii z rozdmuchiwaniem, stopiony materiał formuje się w poziomą rurkę, którą nadmuchuje się powietrzem. Od wielu lat obserwuje się dynamiczny wzrost zastosowań w technice opakowaniowej orientowanej folii polipropylenowej (OPP) wytwarzanej za pomocą dyszy szczelinowej płaskiej, a obecnie również tzw. folii wylewanej. Stały wzrost zastosowania folii OPP wynika z jej specyficznych właściwości (takich jak ochronne utrzymywanie jakości różnorodnych produktów) oraz możliwości użycia jej w różnych systemach pakowania.
Wytłaczanie folii z rozdmuchiwaniem
Wytłaczanie folii metodą rozdmuchu jest najczęściej stosowaną techniką przetwarzania w dziedzinie obróbki folii z tworzyw polimerowych. Najczęściej mamy do czynienia z procesem wytłaczania z rozdmuchem swobodnym (czyli nieograniczanym np. formą). Proces ten polega na wytłoczeniu folii rurowej (rękawa) i natychmiastowym jej rozdmuchaniu za pomocą powietrza o nieznacznym ciśnieniu, następnie wyciągnięciu za pomocą urządzenia odbierającego. W czasie rozdmuchiwania
zachodzi przede wszystkim rozciąganie w kierunku poprzecznym, natomiast podczas wyciągania następuje rozciąganie w kierunku wzdłużnym. Aby lepiej sterować procesem rozciągania poprzecznego
i wzdłużnego, folia rurowa jest ochładzana bezpośrednio za dyszą głowicy w strumieniu powietrza z urządzenia (pierścienia) nadmuchującego.
Wyróżnia się 3 odmiany metody wytłaczania z rozdmuchiwaniem swobodnym: pionowo w górę, pionowo w dół oraz poziomo.
Główne zalety tej metody to możliwość wytłaczania bardzo szerokich rękawów folii, możliwość przetwarzania tworzyw polimerowych o bardzo dużym ciężarze cząsteczkowym, dzięki czemu uzyskuje się folie charakteryzujące się korzystnymi właściwościami mechanicznymi, możliwość różnicowania wymiarów folii bez dodatkowych nakładów finansowych.
Ze względu na sposób produkcji rozróżnia się 2 rodzaje folii. Pierwszym są folie wylewane, nieorientowane, otrzymywane poprzez wytłoczenie przez długą, wąską szczelinę płynnej masy tworzywa na obracający się cylinder i natychmiastowe jej schłodzenie. Przykładem jest produkcja folii polipropylenowej metodą CAST. Jest jedną z dwóch najszerzej stosowanych metod produkcji na świecie. W tym procesie folia jest wylewana z płaskiej głowicy i niezwykle szybko rozciągana wzdłuż poprzez rolkę chłodzącą.
Zastosowanie folii
Folie są przetwarzane i przekształcane w różne formy, do różnych zastosowań. Zasadniczo służą do przenoszenia i ochrony przedmiotów, izolowania zanieczyszczeń i zapewniania wygody w naszym codziennym życiu. Odmian i gatunków folii jest bardzo dużo, nie mówiąc o ilościach „konsumowanych”
przez ludzi, przemysł, rolnictwo, budownictwo itp. W pewnym momencie folia polimerowa stała się niezbędna w życiu, bo czy można sobie wyobrazić zwykłe wyrzucanie śmieci bez worka?
Gdzie schować dokumenty, jak nie w koszulkę? Nasze dowody tożsamości i inne, przecież też są foliowane; nie mówiąc już o przemyśle – czy ktoś teraz wysłałby transportem wyroby bez zabezpieczenia
ich folią na palecie?
źródło: Plast Echo