Dlaczego recykling opakowań jest ważny?
Zmniejsza ilość odpadów trafiających na wysypiska. Opakowania zalegające na składowiskach to marnotrawienie surowców i niepotrzebne generowanie emisji CO2 do atmosfery. Recykling pozwala na przetworzenie tych opakowań w nowe produkty, co zmniejsza ilość śmieci trafiających na wysypiska.
Oszczędza surowce naturalne.
Produkcja opakowań elastycznych wymaga dużej ilości surowców naturalnych, takich jak ropa naftowa. Recykling pozwala na ponowne wykorzystanie tych surowców, co przyczynia się do oszczędności zasobów naturalnych.
Zmniejsza emisję CO2. Produkcja opakowań elastycznych wiąże się z emisją gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla. Recykling pozwala na zmniejszenie emisji CO2, co przyczynia się do walki z globalnym ociepleniem.
Segregacja odpadów
To pierwszy i najważniejszy krok. Wiele osób nie wie, jak prawidłowo segregować opakowania elastyczne. Zalicza się do nich bowiem zróżnicowane opakowania o często niewielkim rozmiarze i niskiej masie. Rocznie Polacy zużywają ok. 650 tys. ton plastikowych opakowań, niespełna 5 proc. tej masy to elastyczne opakowania z tworzyw sztucznych oraz opakowania z ich przewagą. Niestety jedynie niewielki odsetek trafia do recyklingu. Wiele osób ma problem z przyporządkowaniem rodzaju opakowania do konkretnego pojemnika i na wszelki wypadek wrzucają je do kosza na odpady zmieszane.
Co to jest projekt ReFlex?
Opakowania elastyczne są szeroko stosowane do zabezpieczenia produktów spożywczych i kosmetycznych. Do ich produkcji wykorzystywane są tworzywa sztuczne, które w pełni nadają się do ponownego przetworzenia w procesie recyklingu. Odpowiednio zebrane i wysortowane mogą otrzymać „drugie życie”! Powstaną z nich nowe produkty, które można wykorzystać m.in. w budownictwie czy przemyśle meblarskim.
Projekt ReFlex jest pionierskim przedsięwzięciem, które zostało zainicjowane przez firmy Nestle Polska oraz PepsiCo Polska i koncentruje się na odpadach opakowaniowych powstających po produktach konsumenckich. Więcej informacji znajdziesz w zakładce O INICJATORACH.
Celami projektu są trzy kluczowe filary skutecznej gospodarki odpadami opakowaniowymi:
- edukacja mieszkańców w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami powstałymi z opakowań elastycznych,
- zwiększenie osiąganych poziomów recyklingu tych odpadów,
- wspieranie rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym.
Opakowania elastyczne są szeroko stosowane do zabezpieczenia produktów spożywczych i kosmetycznych. Do ich produkcji wykorzystywane są tworzywa sztuczne, które w pełni nadają się do ponownego przetworzenia w procesie recyklingu. Odpowiednio zebrane i wysortowane mogą otrzymać „drugie życie”! Powstaną z nich nowe produkty, które można wykorzystać m.in. w budownictwie czy przemyśle meblarskim.
Projekt ReFlex jest pionierskim przedsięwzięciem, które zostało zainicjowane przez firmy Nestle Polska oraz PepsiCo Polska i koncentruje się na odpadach opakowaniowych powstających po produktach konsumenckich.
Celami projektu są trzy kluczowe filary skutecznej gospodarki odpadami opakowaniowymi:
Opakowania elastyczne z tworzyw sztucznych, to m.in. opakowania po:
- chipsach, chrupkach
- cukierkach i batonach
- przyprawach
- kisielach, budyniach, galaretkach
- produktach instant
- mleku w proszku, kaszce dla dzieci
- płatkach śniadaniowych
- karmie dla zwierząt (saszetki, worki)
- i wiele innych.
Tego rodzaju odpady powinny trafić do żółtego pojemnika lub worka, niestety wciąż gros z nich trafia do odpadów zmieszanych. Konsekwencją jest utrudniony proces odzyskiwania tych surowców – w pojemniku na odpady zmieszane znajduje się dużo resztek jedzenia, odpadów higienicznych, a nawet popiołów, które bardzo mocno zanieczyszczają surowce. Ciężko je później wysortować w instalacji komunalnej, a jak już się to uda, trudno je z tych wszystkich zanieczyszczeń pozbawić. Dlatego niezwykle ważne jest, by odpady surowcowe, w tym te wszystkie drobne, elastyczne opakowania, trafiały do właściwego pojemnika, przeznaczonego na zbiórkę tworzyw sztucznych – w Polsce ma on kolor żółty.
Ze względu na kluczową rolę konsumentów, decydujących o pojemniku, do którego odpady trafiają, komponent edukacyjny stanowi jeden z trzech filarów projektu ReFlex.
Odpady, które mieszkańcy wyrzucają w systemie komunalnym trafiają następnie do instalacji komunalnych, czyli sortowni, w których następuje ich rozdzielenie na poszczególne typy i rodzaje. Jest to proces, dzięki któremu surowce są grupowane i możliwe jest ich wysłanie odpowiedniego przetworzenia, także do recyklingu. Im lepiej posortowane odpady w domach, tym więcej surowców sortownia jest w stanie odzyskać.
Rozdzielenie surowców na odpowiednie grupy jest bardzo ważne, ponieważ recyklerzy przetwarzają tylko bardzo konkretne typy odpadów. Na przykład recykler X posiada technologię do przetworzenia butelek po napojach, więc nie przyjmie odpadów elastycznych, natomiast recykler Y ma odpowiednie zaplecze do przetworzenia odpadów elastycznych, więc nie jest zainteresowany innym materiałem. Zatem by surowce trafiły tam, gdzie powinny, czyli do recyklingu, konieczne jest ich odpowiednie przygotowanie w sortowni – należy pamiętać, że zakład recyklingu jest jak fabryka – do produkcji potrzebuje odpowiednich surowców.
Gdy odpady są odpowiednio przygotowane względem ich rodzaju, trafiają do odpowiedniego recyklera. Tam są doczyszczane, jeśli zaistnieje taka potrzeba, i kierowane do właściwego procesu recyklingu, w wyniku którego otrzymywany jest surowiec wtórny, nazywany recyklatem. Z Recyklatu powstają następnie nowe produkty.
Elastyczne odpady opakowaniowe objęte projektem ReFlex, to między innymi opakowania po chipsach, batonikach, zupach instant, budyniach, karmie dla zwierząt czy kawie. Są to lekkie, foliowe opakowania czasem z dodatkiem warstwy aluminiowej. Cechują się one:
- niewielkim rozmiarem
- niską masą
- różnorodnością
Te trzy cechy mają swoje konsekwencje w procesie zbiórki i sortowania odpadów w instalacji komunalnej. Wielu konsumentów ma problem z prawidłowym zakwalifikowaniem odpadu opakowaniowego, więc na wszelki wypadek wrzuca odpady elastyczne do odpadów zmieszanych. Takie działanie powoduje, że bardzo trudno jest wysortować opakowania, które następnie można przekazać do recyklingu – w odpadach zmieszanych znajduje się dużo resztek, artykułów higieny osobistej a nawet popiołów. Przez te wszystkie zanieczyszczenia wiele opakowań, które mogłyby otrzymać drugie życie, przepada bezpowrotnie.
W ramach realizacji projektu elastyczne odpady opakowaniowe wysortowywane są zarówno ze strumienia odpadów zmieszanych, jak również z żółtego pojemnika (przeznaczonego na zbiórkę tworzyw sztucznych, metalu i opakowań wielomateriałowych). Po wysortowaniu odpowiedniej ilości opakowań są one belowane lub przekładane do big bagów. Tak przygotowane odpady opakowaniowe gotowe są do podróży w kierunku recyklera.
W instalacji recyklingu odpady są w pierwszej kolejności dodatkowo doczyszczane, następnie rozdrabniane i poddawane procesom termicznym. Efektem tych wszystkich procesów jest uzyskanie recyklatu, który następnie jest wykorzystywany do produkcji płyt wygłuszeniowych oraz elementów konstrukcyjnych mebli.
Elastyczne opakowania są stosowane w szerokiej gamie produktów, są szczególnie przydatne w branżach wymagających wszechstronnych opakowań, takich jak przemysł spożywczy, higiena osobista i farmaceutyczny. Składają się z różnych materiałów, jednak ich cechą wspólną jest to, że są giętkie (elastyczne), a najważniejszym materiałem, z którego się je wytwarza jest tworzywo sztuczne (popularnie nazywane plastikiem).
Sukces tego formatu opakowań wynika z ich niewielkiej masy, co oznacza, że można zużyć mniej plastiku. Jednocześnie są bardzo szczelne, dzięki czemu produkty są doskonale chronione przed wpływem czynników zewnętrznych i dłużej zachowują świeżość.
Opakowania elastyczne pokochali także konsumenci, ze względu na wygodę oraz bezpieczeństwo ich użytkowania. Bardzo ważnym aspektem jest sposób pozbywania się pustych opakowań elastycznych, które w domach należy wyrzucać do kosza przeznaczonego na tworzywa sztuczne.
Opakowania elastyczne występują w różnych kształtach i rozmiarach, wykonane są z różnych materiałów. Materiałom stosowanym w opakowaniach elastycznych można nadawać różne kształty, takie jak:
- Torebki na próbki: Torebki na próbki to małe opakowania złożone z folii , które są w procesie produkcji uszczelniane termicznie.
- Woreczki z nadrukiem: Woreczki drukowane to torebki próbne, na których drukowane są informacje o produkcie i marce w celach marketingowych
- Saszetki: Saszetki to płaskie opakowania wykonane z warstwowego materiału opakowaniowego. Są one często stosowane w jednorazowych produktach farmaceutycznych i przeznaczonych do higieny osobistej.
- Drukowane rolki: Zadrukowana rolka składa się z „płachty” materiału, z której następnie na linii produkcyjnej są formowane w torebki o odpowiedniej pojemności, napełniane i termicznie zamykane.
- Torby magazynowe: Torby magazynowe to proste, puste worki lub torebki.
Opakowania elastyczne wykorzystywane są w:
- Przemyśle spożywczym (w tym także napojowym) – są to m.in. woreczki i saszetki na żywność, zapasy i niestandardowe torby z nadrukiem, opakowania dla przypraw, słodyczy czy przekąsek.
- Przemyśle kosmetycznym – saszetki na próbki do korektora, podkładu, środków czyszczących i balsamów, opakowania na waciki i chusteczki do demakijażu, opakowania na produkty uzupełniające, niektóre tubki do błyszczyków czy balsamów.
- Artykułach higieny osobistej i w przemyśle farmaceutycznym – są to m.in. opakowania leków jednorazowego użytku, opakowania artykułów higienicznych.
- Detergentach – zwłaszcza w przypadku opakowań detergentów jednorazowego użytku, opakowaniach uzupełniających, przechowywanie proszków do prania i detergentów.
Podstawowym materiałem, z którego wykonane są opakowania elastyczne jest tworzywo sztuczne. Na tworzywa składają się różne grupy polimerów:
- PET – Politereftalan etylenu jest najłatwiejszy do recyklingu i jest często stosowany w butelkach po napojach gazowanych i najróżniejszych innych opakowaniach w tym elastycznych
- HDPE – Polietylen o wysokiej gęstości jest zazwyczaj wykorzystywany jako surowiec do produkcji cięższych pojemników, np. na chemię gospodarczą, czy olej silnikowy. Łatwo poddaje się recyklingowi.
- LDPE: Polietylen o niskiej gęstości jest cieńszy i używany do produkcji opakowań elastycznych, w tym np. plastikowych toreb do zamrażania. Można go poddać recyklingowi z powrotem do plastikowych toreb.
- PVC – Polichlorek winylu jest stosowany między innymi w rurach i meblach. Jest trudny do recyklingu i może być szkodliwy dla środowiska, dlatego nie powinien być powszechnie stosowany. PVC nie jest wykorzystywane do produkcji opakowań elastycznych na żywność.
- PP – Polipropylen jest bardzo wytrzymałym i odpornym na działanie czynników zewnętrznym polimerem. Wykorzystywany jest do produkcji pojemników, butelek czy kanistrów. Z PP wykonuje się także folie do produkcji opakowań elastycznych (COP, OPP, BOPP). Łatwo poddaje się recyklingowi.
- PS – Polistyren jest używany do materiałów opakowaniowych, kubków styropianowych i innych lekkich produktów. Jest trudniejszy w recyklingu ale może być ponownie wykorzystany.
Wiele opakowań elastycznych dodatkowo pokrytych jest cieniutką warstwą metalizy, która stanowi zaledwie ułamek masy całego opakowania (czasami zaledwie 0,2%). Stosuje się ją do lepszego zabezpieczenia produktu. Opakowania z metalizą nadają się do recyklingu.
źródło: projektreflex.pl