Scroll Top
ul. Koronkarska 10a, 61-005 Poznań

Rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych PPWR

Opakowania transportowe są kluczowe z punktu widzenia potrzeby dostarczania klientom towarów w stanie nieuszkodzonym. Jednak paczki generują codziennie odpady. Unia Europejska chce to zmienić.

W związku z tym 30 listopada 2022 r. Komisja Europejska opublikowała wstępną propozycję nowego Rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Komisja Europejska chce wykorzystać ten środek do nałożenia przepisów na producentów i importerów produktów pakowanych, tak aby wprowadzić jednolite zasady funkcjonowania we wszystkich państwach członkowskich UE. Co pociąga za sobą Rozporządzenie PPWR i kiedy wchodzi w życie? Chętnie to wyjaśnimy!

Czym jest Rozporządzenie PPWR?

ozporządzenie PPWR to zaostrzone przepisy, których celem jest zagwarantowanie, że w każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej będą przestrzegane zasady zrównoważonego wykorzystania opakowań. Rozporządzenie zastąpi aktualną Dyrektywę w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWD), która obowiązuje w Europie od 1994 r. Chociaż Dyrektywa PPWD zawiera wytyczne, których muszą przestrzegać państwa członkowskie UE, wytyczne te mogą być różnie wdrażane w poszczególnych krajach. W praktyce istnieją znaczące różnice.

Komisja Europejska uznała Dyrektywę PPWD za nieskuteczną i chce wprowadzić zmiany. Ustalono między innymi, że nadal produkuje się zbyt dużo opakowań, zbyt mało opakowań poddaje się recyklingowi, a w opakowaniach wciąż pozostaje zbyt dużo pustej przestrzeni. Obowiązująca obecnie dyrektywa zostanie zatem zastąpiona rozporządzeniem. Oznacza to, że producenci i importerzy we wszystkich krajach UE będą teraz musieli podlegać tym samym przepisom. Kraje nie mogą zatem już stosować własnej interpretacji przepisów.

Jaki jest cel Rozporządzenia PPWR?

Podstawowym celem Rozporządzenia PPWR jest ograniczenie wpływu opakowań na środowisko w Europie. Środkiem to tego celu jest powstanie jednolitych zasad prowadzenia działalności przez producentów i importerów towarów pakowanych na terenie Unii Europejskiej. W związku z tym we wszystkich krajach europejskich będą obowiązywały te same etykiety na opakowaniach oraz te same definicje. Wprowadzenie opisanych środków spowoduje:

  • ograniczenie ilości opakowań (wagowo i objętościowo);
  • eliminowanie odpadów opakowaniowych, które nie nadają się do recyklingu;
  • rozszerzenie recyklingu opakowań i wykorzystania opakowań wielokrotnego użytku;
  • rozszerzenie zarządzania procesami pakowania.

Kluczowe punkty Rozporządzenia PPWR

Rozporządzenie PPWR zawiera kilka ważnych punktów, które będą miały wpływ na procesy biznesowe:

  • Zakaz stosowania niektórych rodzajów opakowań: od 2030 r. zabronione będzie stosowanie niektórych rodzajów opakowań. Będą to m.in. opakowania jednorazowe w branży gastronomicznej (żywność i napoje), handlu detalicznym (świeże owoce i warzywa) oraz hotelarstwie (artykuły toaletowe i higieniczne).
  • Opakowania nadające się do recyklingu: od 2030 r. wszystkie opakowania będą musiały nadawać się do recyklingu.
  • Zakaz pozostawiania zbędnej przestrzeni w opakowaniach: opakowanie musi być jak najlżejsze. Opakowanie nie może zawierać więcej niż 40% wolnej przestrzeni lub powietrza.
  • Zwiększenie udziału materiałów pochodzących z recyklingu w opakowaniach: wymagane będzie zwiększenie wykorzystania w opakowaniach materiałów pochodzących z recyklingu.
  • Ograniczenie obecności niektórych substancji w opakowaniach: materiały opakowaniowe będą mogły zawierać łącznie nie więcej niż 100 mg/kg ołowiu, kadmu, rtęci oraz sześciowartościowego chromu.
  • Ograniczenie masy opakowań wprowadzanych na rynek w przeliczeniu na mieszkańca.
Shopping Cart
Close
  • Brak produktów w koszyku.
Your cart is currently empty.
Please add some products to your shopping cart before proceeding to checkout.
Browse our shop categories to discover new arrivals and special offers.