Poli (kwas mlekowy) – polilaktyd (PLA) biopoliester alifatyczny otrzymywany z kwasu mlekowego uzyskiwanego z surowców odnawialnych poprzez bakteryjną fermentację węglowodanów pochodzących z roślin (kukurydzy, ziemniaków, trzciny cukrowej lub biomasy odpadowej)
Właściwości PLA są podobne do PS lub PET. PLA charakteryzuje się dużą sztywnością, odpornością na działanie tłuszczów i promieniowania UV, niską palnością. Folie z PLA wykazują stosunkową wysoką barierowość na przenikanie tlenu, CO2 oraz pary wodnej.
Wadą jest kruchość łatwość absorcji wilgoci oraz możliwość degradacji podczas przetwórstwa. PLA uzyskiwany z kukurydzy potrzebuje do procesu degradacji odpowiednich warunków (ponad 50 stopni, dużej wilgotności i obecności mikroograizmów) Zmianę tych włąściowsci można uzyskać poprzez tworzenie kopolimerów PLA z innymi komonomerami lub kompozytów w postaci mieszanin polimerowych.
Folia jest w 100% kompostowalna. Jest odporna na zarysowania , ma wysoką czystość, przezroczystość i połysk. Nie posiada specjalnych wymagań dotyczących pakowania czy składowania. Folia ta stanowi doskonałą barierę – chroni produkt przed niekorzystnym wpływem czynników utleniających z zewnątrz, a jednocześnie zapewnia jego właściwy smak i aromat. Wilgoć może swobodnie przedostać się przez ścianki folii PLA co zapobiega efektowi mgły na okienkach i powoduje szybkie schnięcie warstwy samoprzylepnej.
źródło: Plast Echo