Folia celulozowa biodegradowalna
Skład folii celulozowej biodegradowalna to 75% celulozy (pochodzącej z masy celulozowej), 18% substancji chemicznych (np. lakieru termozgrzewalnego lub barwnika, które folia wchłania podczas procesu produkcyjnego) oraz 7% wody. Kiedy opakowanie wykonane z takiej folii zostanie zużyte, trafia do kompostownika. Tam rozkłada się przez ok. 4-5 tygodni, zamieniając się w kompost przypominający brązowy proszek. I chociaż woda z folii odparowuje, wspomniane wyżej substancje chemiczne pozostają w proszku. Jeśli tego typu kompost zostanie użyty np. do nawożenia w przydomowym ogrodzie, w warzywach mogą znaleźć się niebezpieczne dla zdrowia metale ciężkie oraz inne związki chemiczne.
Folia celulozowa kompostowalna
Niektóre z produkowanych dziś folii pozwalają na zamianę wybranych substancji chemicznych stosowanych w produkcji, na substancje bardziej neutralne, przyjazne dla zdrowia i środowiska. Dzięki takiej zamianie kompost, który powstaje z rozłożonej folii nie wpływa już negatywnie na otoczenie, dlatego określamy go mianem naturalnego lub po prostu – zdrowego. Jeśli zostanie użyty do nawożenia warzyw w przydomowym ogródku, nie będzie stanowił zagrożenia, a warzywa nie będą zawierały metali ciężkich, ani innych szkodliwych substancji chemicznych. Taka folia jest zatem zarazem biodegradowalna (bo w odpowiednich warunkach również rozkłada się do postaci brązowego proszku), jak i kompostowalna (bo zapewnia zdrowy kompost).
Folia celulozowa – Możliwości
Folie biodegradowalne jak i kompostowalne, dają ogromne możliwości. Różnią się właściwościami barierowymi (czyli np. odpornością na tlen i wilgoć). Mogą być powlekane specjalnymi lakierami, ale nadają się też do zadruku, laminowania, a także stosowania na maszynach pakujących. Poza tym przyjazne środowisku folie posiadają wszystkie certyfikaty, by mogły być dopuszczone do kontaktu z żywnością. To świetna alternatywa do folii wykonanych z tworzyw sztucznych, która nie tylko sprawdza się w codziennym użyciu, ale przede wszystkim zapobiega mnożeniu się odpadów.
Używając takich opakowań dbamy o nasze środowisko.